W każdym produkcie bez względu na to czym jest i skąd pochodzi, ważna jest jego historia i ludzie, którzy za nim stoją. Doskonałym przykładem na taki właśnie produkt jest kawa wypalana przez Opolską palarnię Hard Beans. Na opakowaniu znajdziemy naklejkę z napisem „Direct Trade”, która oznacza, że w procesie przygotowania kawy, która trafia do was do filiżanki, nie uczestniczą żadni pośrednicy, a współpraca odbywa się bezpośrednio między palarnią a plantacją. To powoduje, że wszyscy, którzy powinni, znają się osobiście i dbają tym samym o wspólne interesy.

Czym jest Direct Trade?
Każda kawa Direct Trade ma za sobą historię producentów, których znamy, których lubimy, z którymi współpracujemy i będziemy współpracowali, wymieniając się doświadczeniem i doceniając ich codzienną ciężką pracę.
Z Katią poznaliśmy się w Gwatemali na Producer Roaster Forum gdzie jej kawy mocno nas zauroczyły. Katia jest bardzo wkręcona w obróbkę kawy jak i agronomię. Sama też pali kawy, wiec mamy zawsze sporo tematów do rozmowy. Moim celem było sprowadzenie jej ziaren do Europy. Udało się to w 2020 r., mam nadzieje, że z roku na rok zaskakiwać będzie nas coraz bardziej – mówi Krzysiek z Hard Beans.

Honduras Katia Duke – San Isidro: w 1975 roku, gdy Adan Duke zasadził pierwsze krzewy kawowca, rozpoczęła się historia malowniczej plantacji San Isidro zlokalizowanej na bujnych górskich zboczach na południe od Copán Ruinas w Hondurasie. W ciągu ostatnich 8 lat rodzina Duke przeszła transformację z konwencjonalnej produkcji kaw komercyjnych do uprawy kaw specialty. Za ich niekwestionowanym sukcesem stoi Katia, córka Adana, która spędziła większość swojego dzieciństwa na farmie i od najmłodszych lat gotowa była podążać za rodzinną tradycją. Połączyła spuściznę ojca z wiedzą zdobytą na prestiżowym uniwersytecie rolniczym San Morano i dziś, po latach zmagań, jej wysiłek zostaje należycie doceniany. Mieliśmy przyjemność poznać Katię podczas Producer-Roaster Forum w Gwatemali próbując jej kaw które, obiektywnie rzecz biorąc, były najlepsze na stole. Jak tylko świeży zbiór został zebrany, bez zwłoki postanowiliśmy sprowadzić te wspaniałe kawy po raz pierwszy do Polski i Europy.

Dzięki życzliwości tropików farma ta ma znakomite warunki klimatyczne, a jej gleba jest niezwykle żyzna. Cała plantacja obejmuje powierzchnię 335 ha, z czego 27 ha jest przeznaczonych pod uprawę kawy, a resztę zajmuje pierwotny las zapewniający 3 źródła wody, które zaopatrują farmę w wodę pitną przez cały rok, zarówno do konsumpcji jak i do obrabiania kawy. Kawa rodziny Duke jest uprawiana w zacienieniu, co przyczynia się do różnorodności biologicznej. Drzewa zacieniające dają schronienie wielu najpiękniejszym gatunkom ptaków Hondurasu, takim jak tukany, kolibry czy ibisy.

Ze względu na wysokość położenia i wyjątkowe umiejscowienie wiśnie dojrzewają powoli w styczniu i lutym, koncentrując aromat i flavor tak charakteryzujący kawy Katie Duke.

Ręcznie zebrana kawa jest transportowana do stacji obróbki, znajdującej się w samym sercu farmy. Tam ziarna są wyłuskiwane z miąższu, a następnie umieszczane w zbiornikach fermentacyjnych. Na końcowym etapie suszy się je na patio na łożach afrykańskich. Cały proces jest powolny i pracochłonny, jednak konieczny, by osiągnąć jakość najwyższą z możliwych.

Profil smakowy: Kwiaty, Skórka z limonki, Zielony banan
Region: Copan Ruinas
Obróbka: Washed
Zbiór: 2019 – 2020r.
Wysokość uprawy: 1300 m.n.p.m.
Odmiana: Pacamara

Kawa dostępna na stronie Producenta: Hard Beans