Palarnia Coffee&Sons z Biłgoraju startuje z nowym projektem cyklicznych kaw speciality. Od teraz regularnie będziemy mogli się spodziewać kolejnych limitowanych ziaren z najlepszych zakątków okołorównikowych. Czym jest Kawa miesiąca jako cykl? „Kawa miesiąca to cykl promujący kawy speciality wypalane w małych, limitowanych ilościach. Pomysł powstał z potrzeby dzielenia się z Wami nowymi smakami i aromatami, a także dostarczania Wam inspiracji z miejsc, z których pochodzą. Co miesiąc, nasz piec Gothot wypali wybrane ziarna, które trafią do Waszych filiżanek i nie znajdziecie ich na żadnych innych sklepowych półkach.”

Poranny Przelew 02
ziarna posiadające certyfikat BIO, pochodzące z Kolumbii. Region Huila, z którego pochodzi kawa to najpopularniejszy obszar upraw kawy w Kolumbii ze względu na żyzną, wulkaniczną glebę. Kawa uprawiana jest przez rolników należących do organizacji Asopcafa powstałej w 2013 roku, a ich gospodarstwa liczą średnio 3,5 hektara powierzchni. Kawa jest zbierana ręcznie, zwykle przy pomocy całej rodziny. Zbiory odbywają się przez cały rok.

Kawa organiczna odmiany: Castillo, Catuaí, Caturra, Typica
Rekomendowany sposób przygotowania: chemex, drip, aeropress, ekspres przelewowy
Szczegóły: profil smakowy: czekolada i limonka
Skład: arabika
Profil palenia: przelew
Zawartość kofeiny: średnia
Kwasowość: wysoka
Gorycz: niska
Słodycz: średnia
Obróbka: myta
Certyfikaty: kawa organiczna (BIO)
Jakość kawy speciality: 83pkt 
Kawę możecie kupić na stronie palarni Coffee&Sons


Poranne Espresso 02
ziarna posiadające certyfikat BIO, pochodzące z Kolumbii, wypalone pod espresso. Region Huila, z którego pochodzą, to najpopularniejszy obszar upraw kawy w Kolumbii, ze względu na żyzną, wulkaniczną glebę. Kawa uprawiana jest przez rolników zrzeszonych w spółdzielnię Asopcafa, a ich gospodarstwa liczą średnio 3,5 hektara powierzchni. Zbiory odbywają się ręcznie, zwykle przy pomocy całej rodziny. Zbiory odbywają się przez cały rok.

Kawa organiczna odmiany: Castillo, Catuaí, Caturra, Typica
Rekomendowany sposób przygotowania: ekspres automatyczny (kolbowy), kawiarka, french press, tradycyjny (zalewajka)

Szczegóły:profil smakowy: czekolada, orzechy i śliwka
Skład: arabika
Profil palenia: espresso
Zawartość kofeiny: niska
Kwasowość: średnia
Gorycz: niska
Słodycz: wysoka
Obróbka: myta
Certyfikaty: kawa organiczna (BIO)
Jakość kawy speciality: 83pkt
Kawę możecie kupić na stronie palarni Coffee&Sons